Inkaso je pojem, s ktorým ste sa pravdepodobne pri platení účtov už stretli. Viete však, čo presne znamená? Mnohí si ho totižto pravidelne zamieňajú za trvalý príkaz. A síce obe možnosti majú viacero spoločných znakov a charakteristických čŕt, fungujú veľmi odlišne. Čo je teda inkaso a na čo slúži?

Čo je inkaso?

Inkaso je jednou zo základných služieb, ktoré dnes poskytujú všetky banky a ďalšie finančné inštitúcie. Ide o proces, pri ktorom sa automaticky a na základe poverenia od klienta vyberajú financie z účtov dlžníkov. Tie sa následne pripisujú na účet veriteľa.

Tým, že je inkaso automatické, môžete sa naň pri splácaní dlhov plne spoľahnúť bez rizika, že by ste v niektorý mesiac zabudli peniaze odoslať.

Inkaso sa dá použiť na všetky finančné záväzky vrátane úverov a faktúr. Jeho nastavenie je rýchle a jednoduché. Celý proces sa zvyčajne odvíja od banky, v ktorej máte otvorený účet, alebo od finančnej spoločnosti, v ktorej plánujete službu inkasa využívať.

Inkaso vs trvalý príkaz

Inkaso sa na prvý pohľad podobá trvalému príkazu. Má však viacero odlišností. Tou najväčšou je skutočnosť, že pri trvalom príkaze sa v pravidelnom intervale (napríklad každý mesiac) strhne z vášho bankového účtu rovnaká suma, ktorá sa pošle na účet príjemcu.

V prípade inkasa sa suma môže meniť, pretože výšku platby neurčujete vy sami. Robí tak druhá strana, ktorej ste dlžní, tzv. inkasant. 

Zároveň myslite aj na to, že inkasantovi neposielate peniaze z účtu vy. On sám si ich z neho sťahuje. Netreba sa ale ničoho obávať. Inkasant nemá taký prístup k vášmu bankovému účtu ako vy. Preto si môžete byť istí, že vaše financie sú v bezpečí.

Výhody inkasa

Inkaso má viacero výhod pre obe strany. V prípade dlžníka sú to:

 • znižuje riziko, že zabudnete zaplatiť nejaký poplatok alebo splátku,
 • uľahčuje vám každodenné fungovanie,
 • jeho nastavenie je jednoduché a rýchle.

K výhodám pre veriteľa patria:

 • zaručuje pravidelný prísun finančných prostriedkov,
 • zefektívňuje výber dlhov,
 • umožňuje vám sledovať stav pohľadávok a všetkých platieb, ktoré sa vykonali.

V akých oblastiach sa dá inkaso využiť najlepšie?

Služba je výborná v situáciách, keď niečo pravidelne platíte, no suma nie je vždy rovnaká. Namiesto toho, aby ste si neustále pripomínali, že danú pohľadávku musíte zaplatiť, jednoducho si na ňu nastavíte inkaso.

A v akých oblastiach využívajú ľudia inkaso najčastejšie? Spravidla ide o:

 • plyn, elektrinu, kúrenie,
 • telefón,
 • poistenie,
 • vzdelávanie,
 • stravu v závodných alebo školských jedálňach.

Skoré inkaso pohľadávok pomôže pri vymáhaní

Okrem klasického inkasa poznáme aj tzv. skoré. To je výborným riešením, keď si myslíte, že vám klient nezaplatí faktúru alebo vám ju skutočne nezaplatil. Ide predovšetkým o službu call centier ako je Credit Call, ktoré majú tím odborníkov pripravených riešiť celú nepríjemnú situáciu za vás.

Skoré inkaso je súčasťou dlhého a časovo náročného procesu vymáhania pohľadávok. Ide o prvý krok, ktorý predchádza mimosúdnemu a následne súdnemu vymáhaniu. Charakteristický je tým, že prebieha v dvoch fázach:

 • Kontaktovanie krátko pred splatnosťou (2 až 3 dni) – call centrum zisťuje, či dlžník faktúru zaplatí včas a presne.
 • Kontaktovanie krátko po splatnosti (7 až 14 dní) – zisťuje sa, prečo dlžník faktúru nezaplatil.

Pri službe skorého inkasa vystupuje Credit Call vždy vo vašom mene. To znamená, že dlžník nevie, že ho kontaktuje tretia strana.Po zistení príčiny nezaplatenia dlhu prichádzajú pracovníci call centra s praktickými riešeniami, ktoré by mohli danú situáciu vyriešiť. Dlžníkovi spravidla navrhujú splátkový kalendár alebo s ním uzatvoria uznanie záväzku.

Zaujali Vás naše služby? Pripravíme vám cenový návrh zadarmo
CHCEM NEZÁVÄZNÝ NÁVRH

Email sa odosiela.